OKNA – PIĘKNIE UDEKOROWANE

         Formy okiennych dekoracji zmieniają się wraz z trendami urządzania wnętrz-jako całości. Warto o tym pamiętać, bowiem aranżacja okien to jeden z ważnych elementów składających się na wystrój naszego mieszkania, domu czy miejsca pracy. Tkaniny z jednej strony tworzą klimat i nastój, inspirują swą niezwykłością i unikalnością, z drugiej zaś wymagają od dekoratorów bardzo dużego wyczucia i zrozumienia swojej materii.

         Właściwie dobrana dekoracja okna powinna zostać skomponowana tak, aby zostawiała miejsce na własne decyzje i indywidualność. Wyśmienite i różnorodne materiały muszą zachwycać estetyką i wyglądem, a jednocześnie być wytrzymałe.

         Tak, właśnie w tym kierunku podążają najnowsze rozwiązania. Dekoracja okna ma być nie tylko piękna – musi być także funkcjonalna. Coraz większą wagę przykładamy do walorów użytkowych stosowanych materiałów. Od jakiegoś czasu rozwiązania dotyczące dekorowania okien „nabrały rozpędu”. Nie są już tylko statyczne, upięte na stałe, lecz dzięki nowym technicznym możliwościom zostały wprawione w ruch. Widać to szczególnie w dekoracjach typu: roleta rzymska, roleta londyńska czy roleta austriacka. Podobne opcje dają nam również tzw. ekrany, czyli dekoracja okna wzorowana na systemie ścianek (paneli) japońskich.

         Roleta rzymska jest chyba najbardziej uniwersalna. Bez problemu wpasujemy ją zarówno do wnętrz nowoczesnych, jak i stylowych. Świetnie „czuje się” samodzielnie, jak i w towarzystwie zasłon jako ich uzupełnienie. Podciągając ją do góry tworzymy głębokie, poziome fałdy.

         Londyńska roleta, czasem nazywana wenecką, górny brzeg ma uszyty w formie kontrafałd. Opuszczona do złudzenia przypomina zasłonę, natomiast podniesiona ukazuje głębię koloru i wyrafinowanej formy.

         Roleta austriacka jest podobna, z tą różnicą, iż u góry zamiast kontrafałd stosujemy marszczenie. Musi być ono dość obfite, aby uzyskać odpowiedni efekt (nawet powyżej 2:1). Formą przypomina chmurki (obłoczki), a podciągana ku górze robi się coraz bardziej strojna i bogata. Jej dół możemy wykończyć fantazyjną pasmanterią, mieniącymi się kryształkami czy też efektownymi wstążkami z wisiorkami lub frędzlami.

         Panele, czy też jak niektórzy wolą ekrany, są często wybierane do wnętrz charakteryzujących się dużym przeszkleniem. Ten sposób aranżacji okna sprawdza się w pomieszczeniach nowoczesnych, prostych, ascetycznych. Naciągnięte pasy tkaniny (firanki lub zasłony) można przesuwać, są one bowiem przymocowane do specjalnego mechanizmu, który może być sterowany ręcznie, za pomocą sznurka albo elektrycznie przy użyciu pilota. Dzięki temu łatwo możemy regulować dopływ światła do wnętrza. Co ważne umocowane na rzepie ekrany możemy w prosty sposób zdjąć do czyszczenia.

         Te powyższe, nowoczesne rozwiązania otwierają nowe perspektywy w dekorowaniu okien. Chodzi tu o tzw. estetykę dnia codziennego. Oczywiście wielu z nas/Państwa zdobi okna tradycyjnymi zasłonami, upiętymi w fałdy, spływającymi na podłogę, których idealnym uzupełnieniem są firanki. I bardzo dobrze, gdyż tego typu dekoracja jest idealnym dopełnieniem klasycznego, eleganckiego wnętrza. Tak, piękne i wytworne dekoracje połączone z urokiem nowoczesnych materiałów, wyrazistych wzorów i wyczuwalnych struktur są zawsze mile widziane w stylowym wnętrzu. W ten sposób powstaje atmosfera dyskretnego luksusu – podobnie jak wspaniałe uczucie, gdy otaczamy się pięknymi rzeczami.

         W użyciu są zarówno materiały nowoczesne, o zróżnicowanym składzie, mieniące się i opalizujące delikatnie, ale też struktury naturalne jak len, bawełna i jedwab urzekające swoim ponadczasowym chwytem i charakterem. Desenie wyraziste, pasy, koła, abstrakcje geometryczne, kwiaty, wzory fakturowe (puchate, supełkowe, wytłaczane), połyskiem odcinające się od matowego tła, skóry czy też wreszcie krokodyle łuski – to wszystko mamy do dyspozycji. Jest w czym wybierać, prawda.

         Wszyscy dążymy do tego, aby stworzyć sobie przestrzeń jak najbardziej przyjazną. Dekoracja okna jest jedną z form ekspresji nas/Was samych, odzwierciedla osobowość i styl życia. Dobrze dobrana spaja wnętrze, jest zwieńczeniem całości. Warto o tym pamiętać.P.G. Piękne Okno